Dość często spotykanym problemem wpływającym niekorzystnie na estetykę skóry twarzy lub innych części ciała są zmiany naczyniowe. Dotychczas sklasyfikowano wiele rodzajów zmian pochodzenia naczyniowego, a każde różnią się od siebie zarówno wyglądem jak i etiologią powstania. Najlepszym nieinwazyjnym sposobem ich usuwania jest wykorzystanie laseroterapii. W przypadku zmian naczyniowych światło lasera zamieniane jest w ciepło, co powoduje termiczną koagulację (zamknięcie) naczyń krwionośnych w skórze właściwej.

Głównymi wskazaniami do jej zastosowania są: znamiona naczyniowe płaskie, rozszerzenia drobnych naczyń krwionośnych (teleangiektazje na twarzy i kończynach dolnych), małe naczyniaki jamiste (przede wszystkim czerwieni wargowej).

Leczenie z użyciem laserów jest bardzo dobrze tolerowane. Po zabiegu w miejscu naświetlanym powstaje obrzęk, rumień i plamki wybroczynowe utrzymujące się kilka dni, a następnie strupki utrzymujące się do 2 tygodni. W pierwszym okresie zaleca się stosowanie okładów z lodu, oraz ewentualnie miejscowo antybiotyków. Rzadko powstają przebarwienia, blizny zanikowe lub przerostowe.

Znamiona naczyniowe płaskie (tzw. „Ogień”) – wrodzone wady łożyska naczyniowego skóry. Występują najczęściej w obrębie twarzy i mogą zajmować nawet bardzo rozległe obszary. Dla pacjenta często stanowi to przyczynę trwałego urazu psychicznego. Dotychczasowe metody leczenia (chirurgiczne tzn. przeszczepy skóry) znamion naczyniowych płaskich dają niezadowalające efekty estetyczne. Do niedawna jedyną możliwością ukrycia defektu kosmetycznego było stosowanie makijażu maskującego. Wprowadzenie laserów stanowi przełom w terapii tego typu zmian oraz pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów terapeutycznych.

Kwalifikacja do zabiegu laserowego poprzedzona jest konsultacją dermatologiczną podczas której lekarz ustala parametry naświetlania indywidualnie dla każdego pacjenta zależnie od głębokości naczyniaka (intensywności wybarwienia). Proces leczenia naczyniaków płaskich nie jest zabiegiem jednorazowym. W pierwszym etapie wykonuje się tzw. naświetlanie próbne (pole o powierzchni 1-2 cm2, w najmniej widocznym miejscu). Zabieg wykonywany jest bez znieczulenia. W trakcie naświetlania pacjent odczuwa jedynie niewielkie pieczenie skóry. W celu zminimalizowania tych objawów bezpośrednio po wykonanym zabiegu chłodzimy skórę za pomocą zimnego okładu z lodu. W pierwszej dobie po naświetlaniu laserowym występuje niewielkie zaczerwienienie i obrzęk skóry. Objawy te ustępują samoistnie.

Do leczenia znamion naczyniowych płaskich stosowane są następujące lasery: laser argonowy, barwnikowy, laser KTP oraz System IPL.

Teleangiektazje – rozszerzone powierzchowne naczynia krwionośne. Są to zmiany nabyte, powstające w przebiegu różnych chorób, np. w trądziku różowatego, tocznia rumieniowatego, w ciąży lub w wyniku zmian towarzyszących starzeniu się skóry, w następstwie długotrwałego działania promieniowania słonecznego i stosowania maści kortykosteroidowych. Najczęściej są one zlokalizowane na skórze twarzy w obrębie policzków i nosa, a także na udach i podudziach (zwłaszcza w przebiegu ciąży i przewlekłej niewydolności żylnej). Dotychczas stosowane metody terapeutyczne, takie jak krioterapia czy elektrokoagulacja, często nie przynosiły pożądanych efektów i obarczone były możliwością powikłań.

Rodzaj użytego lasera i ilość na zabiegów uzależniona jest od średnicy naczyń krwionośnych i ich umiejscowienia. Kwalifikacja do zabiegu poprzedzona jest konsultacją lekarską, podczas której lekarz dobiera procedurę indywidualnie dla danego pacjenta.

Do zamykania rozszerzonych naczyń krwionośnych stosowane są następujące lasery: laser argonowy, barwnikowy, laser KTP, laser Nd:YAG oraz System IPL

Naczyniaki jamiste – zmiany naczyniowe najczęściej występujące w obrębie błon śluzowych lub czerwieni wargowej. Im głębiej zlokalizowana jest zmiana, wymaga większej energii użytego lasera. Zabiegi przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Głębokie naczyniaki jamiste twarzy stanowią duży problem terapeutyczny. Próby leczenia chirurgicznego nie powodują ustąpienia zmian. Zastosowanie promieniowania laserowego o dużej mocy umożliwiło skuteczne leczenie tego typu zmian. Zabiegi wykonuje się metodą bezkontaktową, pod kontrolą oceny zbielenia zmiany chorobowej i zmniejszenia objętości naczyniaka. W leczeniu bardzo rozległych naczyniaków jamistych wymagane jest kilkakrotne powtórzenie zabiegu. Ze względu na uszkodzenie termiczne proces gojenia przebiega powoli, aż do zamknięcia światła rozszerzonych naczyń krwionośnych.

Rodzaj użytego lasera i ilość na zabiegów uzależniona jest od średnicy naczyń krwionośnych i ich umiejscowienia. Kwalifikacja do zabiegu poprzedzona jest konsultacją lekarską podczas które lekarz dobiera procedurę indywidualnie dla danego pacjenta.

Do usuwania naczyniaków jamistych stosowane są następujące lasery: laser argonowy, barwnikowy, laser KTP, laser Nd:YAG oraz System IPL.