Botox – toksyna botulinowa typu A 

Co to jest?

Botox jest zabiegiem polegającym na ostrzykiwaniu określnych okolic twarzy preparatem zawierającym toksynę botulinową. Poprzez zastosowanie tej metody możemy uzyskać efekt odmłodzenia poprzez zniwelowanie zmarszczek mimicznych i wygładzenie skóry. Mechanizm działania toksyny botulinowej polega na czasowym zablokowaniu przewodnictwa nerwowo – mięśniowego, co powoduje rozluźnienie poszczególnych mięśni twarzy. W zabiegach wykorzystywana jest oczyszczona postać toksyny botulinowej typu A. Efekt działania botoxu jest okresowy i utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy. Po tym okresie należy powtórzyć zabieg.

Na jakie partie polecany jest botox?

Botox idealnie sprawdza się przy niwelowaniu zmarszczek mimicznych twarzy tzn. kurzych łapek wokół oczu, zmarszczek palacza, zmarszczek poprzecznych na czole oraz bruzd między brwiami (lwia zmarszczka). Dzięki zastosowaniu toksyny botulinowej można także uzyskać efekt podniesienia opadających powiek oraz uniesienia opadających kącików ust. Zabieg można również zastosować do zniwelowania zmarszczek na dekolcie oraz szyi.

Na czym polega zabieg?

 Zabieg botoxu polega na wstrzyknięciu przy pomocy bardzo cienkiej igły odpowiedniej dawki preparatu toksyny botulinowej w wyznaczone obszary zabiegowe. W zależności od okolicy poddawanej zabiegowi, trwa to od kilku do kilkunastu minut. W czasie wykonywania zabiegu odczuwane są jedynie lekkie ukłucia. Efekt uzyskuje się po ok. 5-10 dniach od zabiegu.

!!! Należy pamiętać, aby na obszarach poddawanych zabiegowi botoxem przez okres dwóch tygodni nie stosować fal radiowych, głębokiej podczerwieni oraz laseroterapii.

Przeciwwskazania:

  • choroby z zaburzeniem przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
  • stosowanie leków powodujących relaksacje mięśni
  • miejscowe infekcje skóry
  • ciąża i okres karmienia
  • zaburzenia krzepnięcia